“Ik wil iets teruggeven aan de organisatie”
"Ik wil iets teruggeven aan de organisatie"
Reinaud van de Fliert, contractmanager bij gemeente Zaanstad, over de opleiding Coachen als 2e beroep.
Reinaud van de Fliert (62) is contractmanager bij gemeente Zaanstad. Hij houdt zich bezig met jeugdzorg in de regio Zaanstreek-Waterland, is van huis uit verpleegkundige en heeft jarenlang in de Amsterdamse psychiatrie gewerkt. Toen zijn leidinggevende vroeg wat hij nog wilde bereiken, koos hij ervoor om zijn collega’s te helpen groeien.
"Wat wil je nog?"
Het begon met een simpele vraag. Reinauds leidinggevende vroeg tijdens een ontwikkelgesprek: wat wil je nog? “Ik word dit jaar 63,” vertelt Reinaud. “Ik wilde niet per se nog een carrièrestap maken. Ik heb een mooi salaris, ik heb een goede balans tussen werk en privé, leuk inhoudelijk werk en fijne collega’s. Wat heb ik nog te willen?”
Maar de vraag bleef hangen. Want wat Reinaud wel zag in de organisatie, was dat collega’s vastliepen. Jong en oud. In hun rol als ambtenaar, in de balans tussen werk en thuis. “Ik zag ook veel mensen uitvallen en dat vond ik zorgelijk. Toen dacht ik: ik wil iets teruggeven. Ik heb een hoop ervaring, ook vanuit de psychiatrie. Niet om alles te psychiatriseren, maar ik weet wel veel van gespreksvoering.”
Niet op intuïtie alleen
Reinaud deed informeel al aan coaching. Als senior werd hij regelmatig in vertrouwen genomen door collega’s. “Dan stelde ik vragen als: wat zou je zelf willen? Waar loop je precies op vast? Vaak bleek dat mensen het antwoord al hadden, ze hadden alleen iemand nodig die het uit ze trok.” Maar hij wilde daar niet alleen op zijn gevoel mee doorgaan. “Ik had behoefte aan tools. Aan een methodiek die verder gaat dan intuïtie.”
Dus ging hij op onderzoek uit bij verschillende coachingsbureaus. Hij koos voor HRD Groep, vanwege de opleiding Coachen als 2e beroep. “De module die ze aanbieden is oplossingsgericht coachen. Dat past bij mij. Een pragmatische manier van coachen, concreet en helder, niet zweverig.”
"Op je handen zitten en de juiste vragen stellen"
De grootste les uit de opleiding? “Dat je op je handen moet zitten. Je stelt de goede vragen en de coachee doet het werk. Een hele luie manier van coachen, maar ontzettend effectief.” Reinaud merkte het al tijdens de oefensessies. “Soms is één gesprek genoeg. Dat iemand zegt: ik kan hiermee verder. Dat vond ik echt een eye-opener.”
Wat hem ook raakte, was de veiligheid binnen de trainingsgroep. “Je brengt eigen casussen in, je oefent op je medecursisten. Daar is vertrouwen voor nodig. Dat was heel goed gefaciliteerd, door Bart die de training begeleidde, maar ook door de mix van deelnemers: mensen met heel verschillende achtergronden die allemaal iets met coaching wilden.” Er ontstonden gesprekken die diep gingen. “Soms was je tot tranen geroerd, omdat er hele wezenlijke dingen gebeurden. Heel bijzonder.”
Van afdeling naar organisatie
Nu werkt Reinaud met HR en zijn afdelingshoofd aan een plan om zijn coachrol breder in te zetten binnen de gemeente. “De organisatie had vroeger een interne coachpool, maar die is door verloop verdwenen. Nu halen ze veel externe coaches binnen. Ik ben weer een beetje een vreemde eend in de bijt, als interne coach.”
Hij wil niet zijn directe collega’s coachen. Dat is te dichtbij. Maar voor de rest van de organisatie ziet hij volop mogelijkheden. “Ik ben al in dienst, dus de drempel is laag. Geen offertes, geen intake bij een extern bureau. Gewoon een collega die beschikbaar is als iemand ergens mee zit. Dat is precies hoe ik het wil doen.”
Professioneel, verbindend en lerend
Meer weten over de opleiding Coachen als 2e beroep? Of benieuwd hoe interne coaching werkt binnen jouw organisatie? Neem contact op via 030-69 111 38 of mail naar info@hrdgroep.nl.


